You are here
Депресия и тревожност
Въпроси и Отговори
1. Какво представлява тревожността?
Тревожността е субективно усещане за заплаха или неизбежна опасност. Тя е част от живота ни и има защитна функция. Пред лицето на опасността, тревожността ни подготвя да се справим с нея, като ни поставя нащрек и подготвя тялото за действие. Тревожността обаче се превръща в проблем, когато ни причинява дискомфорт и ни пречи да изпълняваме ежедневните си дейности.
2. Кои са причините за нея?
Съществуват различни (психологични и физиологични) теории за възникването на тревожността. Според теорията на заучаването тревожността е вид заучено поведение. Друго обяснение е наличието на специфични биохимични промени в мозъка.
3. Кои са най-честите симптоми?
Най-честите прояви от страна на тялото ни са: сърцебиене, ускорен пулс, топли и студени вълни, треперене, непоседливост, сухота в устата, учестено дишане, усещане за задушаване, често уриниране, потене, влажни длани.
4. Има ли връзка с други психични проблеми?
Много често тревожността и депресията вървят ръка за ръка. Депресията се характеризира с потиснатост, чувство за безнадеждност, промени в съня и апетита, липса на енергия.
5. Кога е наложително да потърся лекар?
Ако разпознавате гореизброените прояви у себе си и те пречат на ежедневното Ви функциониране, е добре да потърсите лекар.
6. От кого мога да получа помощ?
Обичайно първата среща е с личния Ви лекар, който след преценка на състоянието Ви ще Ви насочи към специалист - психиатър. След внимателна оценка, психиатърът ще обсъди с Вас план за лечение.
7. Как се повлиява тревожността?
Тревожността се повлиява от психотерапия, медикаментозно лечение или комбинация от двете. В много случаи най-ефективен е комбинираният подход.
8. С какви медикаменти се лекува тревожността?
Най-често използваните медикаменти са антидепресантите и бензодиазепините. Недостатък на вторите е, че при продължителна употреба могат да доведат до зависимост. Повечето антидепресанти в началото на лечението могат да доведат до повишаване на тревожността, което налага едновременно приемане на бензодиазепини за кратък период от време (около 10 дни). Някои антидепресанти повлияват едновременно тревожните и депресивните симтоми.
9. Какво да направя при предписване на медикамент?
- Помолете психиатъра си да Ви каже, какви са очакваните и страничните ефекти на предписания медикамент.
- Съобщете му за всички други лекарства, които приeмате, включително и тези, които се купуват без рецепта.
- Попитайте го кога и как медикаментът ще бъде спрян. Някои медикаменти трябва да бъдат спирани постепенно.
- Имайте предвид, че медикаментите са ефективни, само ако се взимат достатъчно дълго време.
10. Трябва ли да плащам за медикаментозното си лечение?
Ако сте здравно осигурен, можете да получите предписаните Ви от психиатъра медикаменти с намаление. За отделните медикаменти то е различно. Повече информация поискайте от лекуващия Ви лекар.
АКТИВЕН ПАРТНЬОР В РАЗВИТИЕТО НА МЕДИЦИНСКАТА НАУКА И ГРИЖАТА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ